Koruyucu Ruh Sağlığı Geri

15 TEMMUZ 2016 ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan üzücü olaylar yetişkinler kadar çocukları da etkilemiş bulunmaktadır. Bu olağandışı koşullar çocuklarda travmatik bir yaşantı etkisi yapmaktadır. Çocuklar için bu zorlu yaşam olayları göz ardı edilmemelidir. Çocukların soyut düşünme yetenekleri tam gelişmediğinden kaynaklı bu temaları anlamaları pek kolay olmaz. Bununla birlikte çocuklar ölüm, savaş ve terör konularını daha farklı anlamlandırabilirler. Ancak aileler çocukların hal ve hareketlerini gözlemleyerek onların neler yaşadıklarını anlayabilirler. Hal ve hareketler dışında çocukların uykuya geçmede sıkıntıları, yalnız uyuyamama, kabus görme, alt ıslatma, öfke, huzursuzluk, ebeveynlerden ayrılmama gibi tepkiler gösterebilirler. Bunları tam tersine sessizlik ve durgunluk halleri de olabilir.
Öneriler:

• Öncelikle en önemli unsur iletişimdir. Çocukları korkularını ve endişelerini önemseyip bunları ifade etmesine izin vermek gerekiyor. Ayaküstü bir konuşma yapmak yerine, çocuğa zaman ayırarak bir konuşma yapılmalıdır. Fakat çocuk sorduğu zaman, sorduğu kadar bilgi verilmelidir. Detaylı açıklamalar, çocuğun kafasını karıştırıp daha çok korku yaşamasına sebebiyet verebilir.
• Çocukların ebeveynlerini örnek aldıklarını unutmamak gerekir. Çocuk ve gençler yetişkinlerin sevgi ilgi, denetim, yönlendirme ve korumalarına ihtiyaç duyarlar. Eğer aile geleceğe yönelik endişeli bir tutum içinde olursa, çocuklar da endişe, çaresizlik, yalnızlık ve öfke duyabilirler. Konuşarak kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz.
• Çocuğun bu olayı kitle iletişim araçlarından öğrenmemesi için gayret göstermek gerekiyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklar rahatsız edici nitelikteki video ve görsellere maruz kaldıklarında kabuslar ve endişeli psikolojik durumlar yaşayabilir.
• Daha büyük yaştaki çocuklara ise ?'Bir şey yok', 'Korkmana gerek yok' gibi tepkiler vermek doğru değildir. Olayları veya onların duygularını hiçe saymamak gerekiyor.?Doğru olan tepki ise 'Korkman son derece normal? ama biz seni korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz' şeklindedir. Alınan önlemler anlatılmalı ve umut verici konuşmalar yapılmalıdır.
• Çocuklar, sakinleşmek için süper kahramanların yardımlarından bahsedebilir. Senaryolar yazabilir. Bu senaryolar, kendilerini rahatlatmanın bir yolu olabilir. Ebeveynler ise böyle şeylerin gerçekleşmeyeceğine ısrarla vurgu yaparak baş etme çabalarına zarar vermemelidir.
• Günlük yaşantımıza dair aktiviteleri ve rutin işlemleri sürdürün. Eğlenceli faaliyetlere mümkün olduğunca devam edip, yaşamı eskisi gibi olağanlaştırın.
Tüm bu olağanüstü koşullarda yetişkinlerde kadar çocuklarında koruyucu ve onarıcı yaklaşımlara ihtiyaç duyduğunu biliyoruz.'Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi' olarak ortaya çıkabilecek bu ruhsal sıkıntılar için destek vermeye hazır olduğumuzu bildirir sağlıklı günler dileriz.